وبلاگ

لوله پنج لایه (بررسی کامل آن + معرفی بهترین برند)

لوله پنج لایه-ایرانا

لوله پنج لایه چیست؟

لوله پنج لایه ترکیبی از فلز و پلیمر است. استفاده از لوله های فلزی و پلمیری دارای معایب متعددی بود به همین دلیل ذهن خلاق دانشمندان به دنبال تولید نوعی از لوله بودند که معایب را به حداقل برسانند که ناگهان لوله 5 لایه توسط آن ها تولید و معرفی شد که انواع آن را در سایت ایرانا می توانید مشاهده کنید.

تولید لوله 5 لایه به این شکل است که لایه آن آلومنیوم است و دولایه آن را پلیمر تشکیل داده است که با استفاده از چسب های مخصوص این لایه ها به هم چسبیده و مقاومت بسیار بالایی پیدا کرده است.

جهت اتصال دو لایه آلومینیوم از فناوری جدیدی به نام جوشکاری اولتراسنیک استفاده شده است که سبب استحکام فوق العاده آن می شود و استفاده از پلیمر در این مدل لوله سبب شده که این نوع از لوله ها بسیار سبک باشد و حمل آسانی داشته باشد.

تا اینجای کار متوجه شدید که لوله 5 لایه چیست و چه کاربردی دارد اما نکته اینجا است زمانی که شما سرچ می کنید و یا به فروشگاه های فروش لوله مراجعه می کنید متوجه می شوید که لوله های پنج لایه اسامی مختلفی دارد که بسیاری از آن ها برای شما نا آشنا است و شاید سبب گمراهی شما شود و نتوانید انتخابی درست داشته باشید به همین دلیل ما در ایرانا تصمیم گرفتیم انواع مختلف آن را معرفی کنیم تا شناخت بهتری نسبت به آن داشته باشید.

انواع لوله 5 لایه و بررسی آن

لوله های پنج لایه برای بررسی کیفیت و مقاومت آن ها به نوع پلمیری که در آن ها استفاده شده است بستگی دارد که ما تمام آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

لوله 5 لایه PE: (PE-Al-PE) پلیمر مورد استفاده در این نوع لوله پلی اتیلن است. این پلمیر مقاومت قابل توجهی در مقابل فشار ندارد همین عامل سبب شده است که به عنوان لوله های آب گرم مورد استفاده قرار بگیرد. با این تفاسیر این مدل لوله یکی از لوله های پرفروش است و دلیل آن آسانی استفاده، حمل و نصب آن است و قیمت مناسبی هم دارد.

لوله 5 لایه : PEX (PEX-Al-PEX) در این مدل لوله، پلیمر مورد استفاده پیوندهای عرضی خیلی محکمی است و درجه مقاومت آن تا 95 سانتی گراد است که بسیار مطلوب است. خیلی از افراد برای شوفاژکشی ساختمان و آبگرمکن های خانگی و اداری از آن استفاده می کنند.

مزایای لوله 5 لایه

لوله 5 لایه به دلیل استفاده از فناوری نوینی که در آن شده است و ترکیب فلز و پلیمر مزیت هایی به آن داده است که خوب است در مورد آن کمی صحبت کنیم.

  • بسیار مقاوم در دمای بالا: این نوع لوله تا 90 درجه سانتی گراد می تواند تحمل کند به همین دلیل در سیستم های لوله کشی آب گرم به وفور از این نوع لوله ها استفاده می شود.
  • ضریب انبساط بسیار پایین: مواد مورد استفاده در این لوله ها سبب شده است که در طولانی مدت انبساط طولی بسیار کمی داشته باشد بر خلاف دیگر لوله ها، به همین دلیل عمر بسیار بالایی دارد.
  • بسیار مقاوم در برابر نفوذ اکسیژن: یکی از معایب لوله های پلیمری نفوذ اکسیژن به آب بود که مشکلاتی را ایجاد می کرد اما در لوله های 5 لایه به دلیل استفاده از آلومینیوم نفوذ اکسیژن به آن به صفر رسیده است.
  • در برابر مواد شیمیایی مقاوم است: لایه درونی این مدل لوله ها از موادی استفاده می شود که بسیار مقاوم در برابر مواد شیمایی قوی مانند اسیدها است که باز سبب افزایش طول عمر این لوله ها می شود.
  • در برابر فشار آب مقاوم است: این مدل لوله به دلیل استفاده از لایه های آلومینیوم در آن سبب شده است که به شدت مقاوم در برابر فشار آب باشد. شما با اطمینان خاطر در جریان های فشار قوی از این نوع لوله بهره ببرید.

معایب لوله های پنج لایه

این مدل لوله ها همان طور که مزایایی دارد مانند دیگر لوله ها معایبی نیز دارد گرچه که معایب آن کمتر است اما حق این است که اگر مزایا را گفتیم معایب را هم بگوییم.

  • لوله 5 لایه از آن جا که مانع ورود هرگونه هوایی به داخل لوله می شود باعث می شود در دراز مدت داخل لوله جلبک و لجن ایجاد شود.
  • اتصالات لوله های پنج لایه با اتصالات برنجی سازگاری ندارد و باعث ترک خوردگی می شود.
  • در لوله های 5 لایه از چسب استفاده شده است و در دراز مدت ممکن است چسب ها از بین برود و ایجاد نشتی کند البته احتمال آن بسیار ضعیف است.

این مقاله ادامه دارد….

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.